به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعاتدستورالعمل نظارت بر ورود، توزیع و مصرف کاغذ مطبوعات

به‌استناد صدر بند 5 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوّب 1365 و به‌منظور ساماندهی امور کاغذ مطبوعات، ضوابط زیربرای سه‌گروه:واردکنندگان کاغذ، چاپخانه‌ها و مطبوعات اعلام می‌شود.

الف) واردکنندگان کاغذ

1- کلیه شرکت‌هایی که از مجرای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه کاغذ و با ارز دولتی کاغذ وارد می‌کنند موظفندپیش از ترخیص از گمرک، صورت‌جلسه «توزیع و نرخ کاغذ»را امضاء و سپس اقدام به‌ترخیص کنند.

2-درصورتی‌که شرکت‌های واردکننده، کاغذ وارداتی را خارج از چارچوب صورت‌جلسه مذکور توزیع کنند،ضمن آن‌که مراتب‌ در سامانه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی درج و برای اقدامات قانونی به‌سازمان‌ تعزیرات حکومتی اعلام خواهد شد، به‌محموله‌های بعدی آنان مجوّز ترخیص تعلّق نخواهد گرفت.

3- فهرست اسامی مطبوعات و مقدار کاغذ تعلق‌گرفته به‌آنان، برای همه اشخاص ذی‌نفع پیامک خواهد شد.

4- هیچ مؤسسه مطبوعاتی، تعاونی، انجمن صنفی و روزنامه‌ای نمی‌تواند راساً به‌واردات کاغذ با ارز دولتی اقدام کند. بدیهی است این محدودیت شامل ارز نیمایی نمی‌شود.

5- هیچ شرکت واردکننده‌ای نمی‌تواند برای روزنامه‌ای خاص، کاغذ وارد کند وکلیه کاغذ‌های واردشده، زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بین تمامی روزنامه‌ها توزیع خواهد شد.

6- کارگروهکاغذ،پروفرم‌های بعدی شرکت‌هایی که اقدام به‌فروش کاغذ به‌نرخ آزادکرده و یا خلاف ضوابط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ توزیع ‌کنند را تصویب نخواهد کرد. بدیهی است درصورت تداوم تخلّف،مراتب برای اقدام مقتضی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد. تا اقدام تنبیهی لازم را معمول دارد.

7- واردکنندگانی که درچارچوب ضوابط اعلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به‌توزیع کاغذکنند، از مشوق‌های این وزارت خانه بهره‌مند خواهندشد.

 

ب) چاپخانه‌ها

1- چاپخانه‌ها موظفند شمارگان دقیق و واقعی هر نشریه را ضمن درج در سامانه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی،همه ماهه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کنند.

2- شمارگان اعلامی به‌وسیله چاپخانه‌ها  در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار خواهد گرفت.

3- درصورت احراز تخلّف چاپخانه‌ها‌‌ درباب عدم اعلام دقیق و واقعی شمارگان، موضوع سوءاستفاده از اموال دولتی، تلقی شده و مراتب برای رسیدگی از طریق بازرسی و اداره‌کل چاپ و نشر به معاونت امور فرهنگی اعلام خواهد شد تا حسب مورد و در صورت تکرار تخلف مجوز چاپخانه لغو شود.

 ج) مطبوعات

1- کلیه مطبوعات و چاپخانه‌ها موظفند مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی اداره کلّ مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، نسبت به‌اصلاح شمارگان اعلام‌وصول خود که در سامانه جامع رسانه‌های کشور ثبت کرده‌اند، اقدام کنند. بدیهی است شمارگان درج‌شده پس از راستی‌‌آزمایی، به‌عنوان شمارگان واقعی مطبوعات قلمداد خواهد شد.

2- مطبوعاتی که به‌هر دلیل شمارگان واقعی خود را ارائه ندهند، به‌عنوان سوءاستفاده از اموال دولتی تحت پیگیرد قرار گرفته و از دریافت یارانه درسال‌جاری‌ محروم خواهند شد.

3- از زمان اعلام این دستورالعمل، تخصیص کاغذ به‌نرخ مصوّب، به‌مطبوعاتی تعلّق می‌گیرد که شمارگان واقعی آنان به وسیله چاپخانه‌ نشریه تأیید شده باشد.

4- در صورت تکرار تخلف فوق، درخواست لغو مجوز نشریه به هیأت نظارت بر مطبوعات ارائه خواهد شد.


گزارش کلی پرداخت کاغذ از سوی شرکت‌ها تا 19تیر ماه 1398گزارش کلی پرداخت کاغذ از سوی شرکت‌ها تا 19تیر ماه 1398


 «زینک» مطبوعات به چاپخانه‌ها تحویل می‌شود

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با اشاره به تصمیم نهایی مبنی بر ارائه زینک مورد نیاز مطبوعات به چاپخانه‌ها گفت: با هماهنگی‌های انجام‌شده میان این اداره کل، اتحادیه لیتوگرافان و یک شرکت وارد کننده زینک، مقرر شد چاپخانه‌ها، تعداد مطبوعات و زینک مورد نیاز خود را برای چاپ به‌صورت ماهانه و در مکاتبه با اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی اعلام کنند. پس از ارجاع درخواست چاپخانه به اتحادیه لیتوگرافان و شرکت وارد کننده، زینک مورد نیاز به قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده در اختیار چاپخانه قرار می‌گیرد.

به گفته دربندی، چاپخانه‌ها موظفند پس از گذشت یک ماه از دریافت زینک‌های درخواستی، گزارش مصرف ماهانه خود را که حاوی اطلاعاتی در خصوص تعداد عناوین مطبوعات و تعداد صفحات چاپ شده آنها است، برای بررسی و اختصاص سهمیه ماه بعد، به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی اعلام کنند.

وی با تاکید بر اینکه زینک مورد درخواست باید به قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده در اختیار چاپخانه‌ها قرار گیرد، گفت: مطابق لیست پیوست تاکنون زینک مورد نیاز 30 چاپخانه تحویل آنها شده است و چاپخانه‌ها حق ندارند، زینک را بالاتر از قیمت مصوبِ پیوست (به اضافه 3درصد هزینه حمل و نقل)، به مطبوعات تحویل دهند.

وی در پایان با اشاره به اینکه نشریات باید درخواست زینک خود را به چاپخانه‌ها ارائه دهند، گفت: زینک مورد نیاز حوزه نشر و کتاب را اداره کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع می‌کند.


قیمت‌های اعلامی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگانقیمت‌های اعلامی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

 


فهرست چاپخانه‌هایی که زینک با قیمت مصوب دریافت کرده‌اند(10تیر98)فهرست چاپخانه‌هایی که زینک با قیمت مصوب دریافت کرده‌اند(به روز شده در تاریخ 10تیر98)
 

 


آخرین بروزرسانی : ۱۹ تیر ۱۳۹۸ 
تعداد کلیک : ۱,۹۷۳

فهرست نظرها و ارسال نظر جدید

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد