خبر

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت خبرنگار قدیمی ایرنا
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت «علی‌حیدر شاه‌حسینی»، خبرنگار باسابقه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) و یکی از موسسین خانه مطبوعات استان مرکزی را تسلیت گفت.
نکات مهم حقوقی درباره قراردادهای خبرنگاران و کارفرمایان رسانه‌ای در سال 1400
کارفرمایان رسانه‌ای درهنگام انعقاد قراردادهای تمام وقت و پاره‌وقت می‌بایست نکاتی را طبق نمونه‌های پیوست این اطلاعیه مورد توجه قراردهند.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت روزنامه‌نگار پیشکسوت یزدی
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت «ملک‌مسعود ملک»، روزنامه‌نگار پیشکسوت و مدیرمسئول روزنامه «عصر یزد» را تسلیت گفت.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت مادر شهید صارمی
محمد خُدادی در پیامی درگذشت مادر گرامی شهید محمود صارمی را تسلیت گفت.
پیام تسلیت مدیرکل رسانه‌های خارجی برای درگذشت خبرنگار ایرانیِ خبرگزاری عمان
مدیرکل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت «خلیل فایزی» خبرنگار ایرانی خبرگزاری عمان را تسلیت گفت.
تشدید هشدار رسانه‌ای در باور افکارعمومی برای مقابله با تلفات کرونا در نوروز، وظیفه عملیاتی رسانه است
در نشست اضطراری دبیر کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی با شورای اطلاع‌رسانی استان خوزستان که در پی دستور ویژه وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا برگزار شد، آخرین راه‌کارهای رسانه‌ای برای افزایش مشارکت مردم در مقابله با کرونا در سطح استان مورد بحث و بررسی قرارگرفت.
اولویت خانه‌های مطبوعات تقویت مهارت، محتوی و مخاطب در رسانه‌ها باشند
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ترویج و تقویت اخلاق در جامعه را ازجمله مسئولیت‌های اصلی رسانه‌ها دانست و تاکید کرد: اعضای هیات مدیره خانه‌های مطبوعات نیز باید در گفتار و رفتار خود، نماد اخلاق و اخلاق‌مداری در جامعه باشند.
ترکیب هیات مدیره و بازرسان خانه‌های مطبوعات کشور مشخص شد
انتخابات الکترونیکی هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور صبح امروز در محل معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و اعضای اصلی هیات مدیره و بازرسان به ترتیب برای 3 و یک سال، انتخاب شدند.
گام‌های ارزشمندی برای ارتقاء جایگاه مطبوعات کشور  برداشته شده است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مجمع عمومی سالیانه خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: وظیفه رسانه‌ها کمک به افزایش مشارکت آگاهانه مردم در این آوردگاه خطیر است.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت یک فعال رسانه‌ای
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت «علی اکرمی» روزنامه‌نگار و فعال سیاسی را تسلیت گفت.
تبادل نظر معاون مطبوعاتی و مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس جمهوری ترکیه برای تقویت مناسبات رسانه‌ای میان دو کشور
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر اخیر خود به ترکیه و دیدار با «چاغتای اوزدمیر»، مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه، ضمن انتقاد از ارتباطات اندک رسانه‌ای میان دو کشور، پیشنهاد داد: یک نشست همکاری های رسانه ای در ایرانیا ترکیه با حضور برخی کشورهای منطقه برگزار شود تا از این طریق آشنایی بیشتری از ظرفیت های رسانه ای آن‌ها حاصل شود.
فعالان خبری تا پایان بهمن‌ماه برای اخذ مجوز اقدام کنند
هیات نظارت بر مطبوعات با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن دعوت مجدد از فعالان خبری بدون مجوز برای ثبت درخواست مجوز در مهلت باقی‌مانده، تاکید کرد: در صورت عدم ثبت تقاضا و دریافت مجوز، هرگونه فعالیت رسانه‌ای خبری، مصداق اخبار رسانه‌های جعلی محسوب می‌شود.
مصوبه حذف الزام دولتی‌ها به انتشار آگهی در روزنامه‌ها زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور است
در پی مصوبه هیات وزیران مبنی بر حذف الزام دولتی‌ها به انتشار آگهی در روزنامه‌ها، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور نوشت: این مصوبه زنگ خطر نهایی برای مطبوعات کشور بوده و نگرانی جدی و گسترده‌ای در میان اصحاب مطبوعات و رسانه ایجاد کرده است.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی به حسین انتظامی
معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی، درگذشت پدر حسین انتظامی را تسلیت گفت.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت شیده لالمی
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت «شیده لالمی» روزنامه‌نگار صاحب سبک و دبیر اجتماعی روزنامه «همشهری» را تسلیت گفت.
فعالان خبری در پیام رسان‌ها و سایت‌های خبری بدون مجوز برای اخذ مجوز اقدام کنند
هیات نظارت بر مطبوعات با صدور اطلاعیه‌ای از فعالان خبری در پیام رسان‌ها و سایت‌های خبری بدون مجوز خواست که تا پایان بهمن‌ماه سال جاری، ​نسبت به ثبت درخواست اخذ مجوز فعالیت خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور اقدام کنند.
نتایج چهارمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری اعلام شد
نتایج دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری با صدور بیانیه‌ای از سوی اعضای کمیته رتبه‌بندی اعلام شد.
ثبت نام تسهیلات حمایتی کم‌بهره ویژه رسانه‌ها تا 23 دی‌ماه تمدید شد
مدیران روزنامه‌ها، فصلنامه‌ها، دوفصلنامه‌ها و سالنامه‌های خصوصی و همچنین کانون‌های آگهی و تبلیغاتیِ متقاضی تسهیلات حمایتی کم بهره، از فردا 21 تا 23 دی‌ماه فرصت دارند در سامانه تحفه ثبت‌نام کنند.
تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، قبل و بعد حاج قاسم، فراز متفاوتی را تجربه کرد
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی ضمن توصیف ابعاد رسانه‌ای شخصیت سردار سلیمانی و تاکید بر عمل‌گرایی ایشان گفت: تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، قبل و بعد حاج قاسم، فراز متفاوتی را تجربه کرد.
اطلاعیه معاونت مطبوعاتی برای اعطای اینترنت ویژه خبرنگاری
مدیران مسئول روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری دارای رتبه بندی، از ساعت 8 صبح جمعه، 5 دی‌ماه می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور، نسبت به معرفی همکاران رسانه‌ای خود برای بهره‌مندی از اینترنت ویژه خبرنگاری اقدام کنند.
رسانه‌ها از خام‌فروشی خارج شوند/ تاکید معاون مطبوعاتی بر فرآورده‌سازی اطلاعات
معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم پرهیز رسانه‌ها از خام فروشی و تبدیل اطلاعات به فرآورده گفت: در چنین شرایطی است که جذابیت رسانه بالاتر، تقاضا برای آن بیشتر، استمرار تقاضا ممکن و بهره برداری میسر می شود.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت مدیر مسئول پایگاه خبری «نسیم آنلاین»
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت زنده‌یاد «محمد سعید جباری»، مدیرمسئول پایگاه خبری «نسیم آنلاین» را تسلیت گفت.
تاکید معاون مطبوعاتی بر لزوم همگرایی بیشتر رسانه‌های دینی
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تاکید بر لزوم همگرایی و همکاری بیشترِ رسانه‌های دینی، ایجاد یک تشکل رسانه‌ای در حوزه دین را ضروری دانست.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت عکاس پیشکسوت ایرنا
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت «سبحان‌قلی کهنبانی» عکاس پیشکسوت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) را تسلیت گفت.
آخرین مهلت تسهیلات حمایتی کم‌بهره اعلام شد
مدیران رسانه‌ها و کانون‌های آگهی و تبلیغاتیِ متقاضی دریافت تسهیلات حمایتی کم بهره، تا ۲۹ آذرماه فرصت دارند در سامانه تحفه ثبت نام کنند.
معاون مطبوعاتی: ترور دانشمندان ایرانی، سند ناتوانی دشمنان ماست
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ترور شهید فخری‌زاده ترور علم و دانش است که هیچگاه نتیجه نداده و تنها سندی بین المللی است برای اثبات ناتوانی دشمنان ایران در جهت مقابله با پیشرفت ایران.
محدودیت‌های اعلام شده شامل رسانه‌ها نخواهد بود
با توجه به نقش موثر رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی، رسانه‌ها تا پایان محدودیت‌های جدید کرونایی، هیچ اجباری در تعطیلی نداشته و هرگونه تصمیم‌گیری درخصوص انتشار با رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت یا عدم انتشار، بر عهده مدیران رسانه‌ها خواهد بود.
مهلت شرکت در رتبه‌بندی روزنامه‌ها تا 20 آذر تمدید شد
با توجه به شرایط خاص کرونایی و درخواست شماری از مدیران روزنامه‌ها، به‌ویژه روزنامه‌های غیر سراسری مبنی بر تمدید مهلت شرکت در دور جدید رتبه‌بندی روزنامه‌ها در سال (98-99)، مدیران مسئول روزنامه‌ها، تا 5 شنبه 20 آذرماه فرصت دارند دو نسخه از شماره‌‌های روزنامه خود را مطابق تاریخ‌های اعلامی به دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها ارسال کنند.
قدردانی نمایندگان قوای مقننه و قضائیه از حضور مسئولانه مدیران رسانه‌ها در انتخابات
نمایندگان قوه مقننه و قضاییه ضمن بازدید از ستاد انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، از حضور مسئولانه اصحاب رسانه در دو مرحله انتخابات قدردانی کردند.
مدیران مسئول، نماینده خود در هیات نظارت را انتخاب کردند
مرحله دوم هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات، دقایقی قبل با مشارکت 1868 تن از مدیران مسئول رسانه‌ها به کار خود پایان داد.
مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها با حضور 69 نامزد آغاز شد
مرحله دومِ هجدهمین دوره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت برمطبوعات لحظاتی پیش به‌صورت الکترونیکی و با حضور 69 نامزد تایید صلاحیت شده در سراسر کشور آغاز شد.
مدیران مسئول رسانه‌ها، فردا نماینده خود را انتخاب می‌کنند
مطابق برنامه اعلام شده و بر اساس تبصره 1 ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، مرحله دوم انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، فردا، سه‌شنبه، 4 آذرماه 99 از ساعت 10 صبح تا 16 برگزار و نماینده مدیران مسئول با رای اکثریت آن‌ها انتخاب می‌شود.
قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اصحاب رسانه: اقناع افکار عمومی مهمترین عامل موفقیت محدودیت‌های سراسری کرونایی است
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا اقناع افکار عمومی را مهمترین عامل موفقیت طرح محدودیت‌های سراسری کرونایی دانست و گفت: کاهش میزان ابتلا و قربانیان کرونا و حفظ سلامت جامعه با کاهش ترددها، تنها با همکاری و همراهی مردم، اثربخش خواهد بود.
اطلاعیه مهم درباره تردد شبانه اصحاب رسانه در تهران
معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی در اطلاعیه‌ای شرایط و نحوه استفاده از امکان تردد اصحاب رسانه در بازه زمانی ساعت 21 تا 4 صبح "در تهران" را اعلام کرد.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت روزنامه‌نگار ایلامی
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت زنده‌یاد «پژمان مهدوی‌فر» مدیرمسئول نشریه «نسل آخر» و پایگاه خبری «تیتر آخر» را تسلیت گفت.
رسانه‌ها مشمول محدودیت‌های ۲هفته‌ای نخواهند شد
براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، رسانه‌ها مشمول تعطیلی دو هفته‌ای نبوده و چاپخانه‌ها نیز تعطیل نیستند.
امکان شرکت همه نامزدها در مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران مسئول
مرحله اول انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، با مشارکت 55.91 درصد مدیران مسئول واجد شرایط برگزار شد. لیکن به دلیل بدست نیامدن اکثریت مطلق، به مرحله دوم کشیده شد که طبق برنامه این مرحله روز سه شنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ برگزار می شود و نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با رای اکثریت انتخاب خواهد شد.
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت روح‌الله عالمی
محمد خدادی در پیامی درگذشت روح‌الله عالمی، عضو هیئت منصفه مطبوعات کشور و معاون پیشین امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تسلیت گفت.
انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت به مرحله دوم رفت
هجدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات به دلیل به حدنصاب نرسیدن آرای نامزدها، به مرحله دوم رفت.
انتخابات نماینده مدیران مسئول، نیم ساعت تمدید شد
دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از تمدید زمان انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، تا ساعت 16:30 دقیقه خبر داد.