اخبار

در نشست خبری کمیته‌ همکاری‌های مشترک رسانه‌ای ایران و روسیه چه گذشت؟

در نشست خبری کمیته‌ همکاری‌های مشترک رسانه‌ای ایران و روسیه چه گذشت؟
در نشست خبری کمیته مشترک همکاری‌های رسانه‌ای ایران و روسیه، جزییات وضعیت رسانه‌ها در روسیه و زمینه‌های متنوع همکاری رسانه‌ای دو کشور برای اصحاب فرهنگ و رسانه تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، نشست خبری کمیته‌ همکاری های مشترک رسانه‌ای ایران و روسیه ظهر امروز، پنجشنبه ۲۱ تیر با حضور معاون امور مطبوعاتی و مدیر کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی و سفیر فدراسیون روسیه در تهران در باشگاه خبرنگاران خارجی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی برگزار شد.

در ابتدای این نشست «آلکسی کنستانتینویچ ولین» معاون وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه با اشاره به همراهی۱۰ نماینده از رسانه‌های روسیه در سفر خود به ایران گفت: در طول تاریخ روابط ایران و روسیه، برای نخستین بار است که کمیته مشترک همکاری‌های رسانه‌ای تشکیل می‌شود و امیدواریم این رویداد خوب منجر به افزایش سطح همکاری رسانه‌های ایران و روسیه شود.

وی ادامه داد: زمینه‌های اصلی همکاری رسانه‌ای در ۲۳ مورد مشخص شده است که شامل تبادل محتوا، شرکت در همایش‌ها، تهیه برنامه‌های مشترک تلویزیونی و برنامه‌های کودک، تبادل فناوری تجهیزات رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال می‌شود. همچنین افزایش دانش روزنامه نگاران ازجمله موارد دیگری است که با برگزاری دوره‌های آموزش روزنامه نگاری پیگیری خواهد شد.

معاون وزیر توسعه دیجیتال مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه افزود: چه در ایران و چه در روسیه اصول کلاسیک ژورنالیستی مورد توجه قرار می‌گیرند و اهمیت بسیار زیادی دارند. مورد بعدی توجه به گردشگری و توریسم است که می‌خواهیم از طریق افزایش همکاری‌های رسانه‌ای آن را بهبود ببخشیم. من در بازدید از اصفهان متوجه شدم علاقه‌مندی بسیاری برای همکاری در سطح استان‌ها وجود دارد. پروژه همکاری مشترکی میان اصفهان و سن پترزبورگ را کلید خواهیم زد که شما آن را خواهرخواندگی و ما برادرخواندگی شهرها می‌نامیم.

وی در ادامه گفت: همکاری مشترک رسانه‌ای در چارچوب حفظ دریای خزر نیز برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در ماه سپتامبر در آستاراخان برنامه‌ای خواهیم داشت که از نمایندگان رسانه‌های شما هم برای حضور در آن دعوت می‌کنیم. در این برنامه کارهای رسانه‌ای در حوزه عکس، تصویر و فیلم در رابطه با دریای خزر ارائه خواهد شد.

الکسی ولین در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت کنونی تلگرام در روسیه گفت: تلگرام یک مسنجر است نه یک رسانه جمعی و ما به آن به چشم وسیله‌ای برای انتقال اطلاعات نگاه می‌کنیم و نه بیشتر. هیچ وقت هم هیچ اعتراضی نسبت به فعالیت آن در کشورمان نداشتیم تا این مساله پیش آمد که متوجه شدیم در راستای اهداف تروریستی تعدادی از کاربران فعالیت می‌کند. زمانی که از رئیس آن درخواست همکاری در این زمینه کردیم با پاسخ منفی مواجه شدیم و در پی مراجعه به دادگاه بلوکه‌اش کردیم. این اتفاق فقط در روسیه رخ نداد و در کشورهای دیگری از جمله در کشور خودتان هم رخ داده است. مبنای ما این نیست که تلگرام را به صورت صد در صد منع کنیم بلکه فقط می‌خواهیم دسترسی به آن محدود شود.

وی در جواب سوال دیگری در مورد اینکه آیا در روسیه رسانه‌های جمعی باید از نهادی مجوز بگیرند یا خیر؟ گفت: در روسیه نزدیک به ۹۰۰ هزار رسانه جمعی ثبت رسمی شده‌اند. از سوی دیگر باید تاکید کنم که اگر فردی بخواهد در قالب یک سایت فعالیت کند و سایت خود را ثبت نکرده باشد ممنوعیتی وجود ندارد اما مزایایی هست که از آن محروم خواهد شد.

ولین در ادامه در جواب سوال خبرنگار دیگری که باز هم به مساله تلگرام اشاره کرد در مورد اینکه بعد از بلوکه شدن تلگرام چند درصد از کاربران آن ریزش داشته‌اند و اینکه آیا پیام‌رسان دیگری در روسیه فیلتر است یا خیر؟ توضیح داد: هیچ مسنجر دیگری در روسیه بلوکه نشده است و تلگرام نیز بعد از بلوکه شدن ۱۰ تا ۲۰ درصد کاربرانش را از دست داد اما از آنجا که در پی استفاده از فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها نمی‌توان متوجه شد کاربران با آی‌پی کدام کشور به تلگرام باز می‌گردند نمی‌شود آمار دقیقی در مورد تعداد کسانی که هم اکنون از تلگرام استفاده می‌کنند ارائه داد.

معاون وزیر توسعه دیجیتال مخابرات و ارتباطات جمعی روسیه در جواب خبرنگار دیگری که به حضور نخست وزیر روسیه اشاره کرد و از موضع رسانه‌های روسیه در قبال اسرائیل پرسید، توضیح داد: ما گاهی اوقات بابت موضع حمایت‌گونه‌مان از عرب‌ها، مسلمان‌ها، مردم فلسطین و همچنین مردم سوریه مورد انتقاد قرار می‌گیریم و گاهی اوقات بابت مواضع‌مان در مورد اسرائیل. ولی ما راه خودمان را می‌رویم و هر زمان که لازم باشد از حقوق فلسطینی‌ها می‌گوییم و می‌نویسیم و همچنین برعکس ما تلاش نمی‌کنیم وارد یک جبهه شویم بلکه قصدمان انتقال اطلاعات است.

آلکسی ولین همچنین در باب اینکه آیا قرار است پروژه مشترکی با رسانه‌های ایرانی تولید کنند یا از پروژه‌هایی که پیشتر تولید شده‌اند در رسانه‌های خود استفاده خواهند کرد؟ توضیح داد: تولید پروژه مشترک نیاز به فهم مشترک دارد که شاید در حال حاضر وجود نداشته باشند. در رسانه‌های ایران اصولی اخلاقی درمورد برنامه‌‌سازی برای کودکان و بزرگسالان وجود دارد اما تلاش می‌کنیم خودمان را با آن مطابقت دهیم.

در پایان این نشست محمد سطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: ما چند نشست مشترک را با همراهان روسی خود داشتیم و در طی ماه‌های آینده بخشی از همکاری های مشترک ما وارد مراحل اجرایی می شود.

سلطانی فر تاکید کرد: وظیفه ما در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی صرفا تسهیل در روابط میان رسانه‌های ایران و روسیه است نه خط و ربط دادن به این روابط. ما با دعوت از آنها این زمینه را فراهم می‌کنیم که رسانه‌هایمان اگر مایل باشند بتوانند همکاری‌های مشترکی را کلید بزنند.

 

۲۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۲
تعداد کلیک: ۳,۲۰۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500