اخبار

کاغذ مطبوعات به اندازه دارو برای کشور حیاتی است

کاغذ مطبوعات به اندازه دارو برای کشور حیاتی است
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با حضور اصحاب رسانه و تشکل های صنفی استان خراسان رضوی گفت: کاغذ ارزان قیمت حق رسانه هاست و اعتقاد داریم دو برابر شدن قیمت ارز تامین آن، فشار مضاعفی به رسانه ها تحمیل می کند.

 

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای گذشته علاوه بر حضور در تحریریه برخی رسانه‌های خراسانی، جلسات متعددی با اصحاب رسانه و تشکل های صنفی این استان برگزار کرد. «محمد خدادی» روز پنج شنبه در نشستی خبری نیز حاضر شد و در گفت وگو با خبرنگاران نکاتی را درباره اهمیت فعالیت رسانه ها در جنگ اقتصادی و همچنین توجه مسئولان کشور به رفع مشکلات مطبوعات مطرح کرد. خدادی درباره تلاش ها برای تامین کاغذ ارزان قیمت مطبوعات گفت : کاغذ در کشور وجود دارد اما تامین کاغذ ارزانی که مابه التفاوت ارزی آن با ارز کالاهای اساسی تامین شود محدودیت هایی دارد. کاغذ ارزان قیمت حق رسانه هاست و اعتقاد داریم دو برابر شدن قیمت ارز تامین آن، فشار مضاعفی به رسانه ها تحمیل می کند. در جنگ اقتصادی و رسانه ای امروز، رسانه ها در خط مقدم هستند و نقش تعیین کننده ای دارند. مقام معظم رهبری، دکتر روحانی و آقای جهانگیری بر این موضوع تاکید دارند و یکی از  دغدغه های اصلی دکتر صالحی وزیر ارشاد هم تأمین کاغذ با نرخ مناسب برای رسانه‌های مکتوب است، البته از طریق مکاتبه با وزارت ارتباطات درصدد تامین اینترنت ارزان برای رسانه‌های برخط هم هستیم. نظر و اهتمام همه مسئولان کشور این است که کاغذ مطبوعات به اندازه دارو برای کشور و مردم مهم و حیاتی است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد ارز اساسی این حوزه تامین و ساز و کار آن به جای وزارت صمت به وزارت ارشاد واگذار شود. هم اکنون اقدامات لازم در این زمینه انجام شده و از اوایل تیر ماه وارد فرایند واردات کاغذ شده ایم. امیدواریم در هفته آینده (هفته جاری) مرحله جدید توزیع کاغذ بین رسانه ها آغاز شود. خدادی تصریح کرد :  ۳۰۰ روزنامه در کشور در حال انتشار است و در کنار تعداد زیادی هفته نامه، فصلنامه و ماهنامه منتشر می‌شود و سهم هر کدام از آن ها در بازار مشخص است و تلاش می‌کنیم که کاغذ، عادلانه توزیع شود. معاون وزیر ارشاد در این نشست همچنین نکاتی را درباره مطالبات و مشکلات خبرنگاران مطرح کرد. وضعیت بیمه ای خبرنگاران، نداشتن امنیت شغلی، شیوه توزیع آگهی های دولتی، چگونگی صدور مجوز پایگاه های خبری و همچنین نیاز به پیش بینی تسهیلات مسکن برای خبرنگاران مهم ترین مطالبات مطرح شده در این نشست بود.
معاون وزیر در دیدار با اعضای خانه مطبوعات خراسان رضوی گفت : خانه های مطبوعات و رسانه ها باید به اتاق فکر تبدیل شوند. وی از هویت، اقتصاد و محتوا به عنوان سه ضلع مثلثی یاد کرد که رسانه ها باید به آن توجه داشته باشند و برای دستیابی به آن تلاش کنند. در این دیدار مدیر کل ارشاد و اعضای هیئت مدیره استان نیز با اشاره به ظرفیت های رسانه ای خراسان رضوی، درخواست و مطالبات جامعه رسانه ای از وزارت ارشاد را مطرح کردند.
این نشست خبری با اظهار نظر مسئولان درباره ماجرای اهانت معاون فرهنگی سابق شهرداری مشهد به خبرنگاران نیز همراه بود. در ابتدای این جلسه «جعفر مروارید» مدیر کل ارشاد استان با بیان مقدمه ای درباره جایگاه والای رسانه ها و خبرنگاران در تعالی فرهنگ گفت : احترام به خبرنگاران و رسانه نه تنها احترام به ارزش های انسانی و اخلاقی، بلکه احترام به جریان شفاف اطلاع رسانی است. وی افزود: رسانه ها گام چهارم دموکراسی هستندو علاوه بر این که رویدادهای فرهنگی و هنری را شفاف و واقع بینانه به مدیران و مسئولان نشان می دهند، یک خرد جمعی و تعهد عمومی را نیز در جامعه ایجاد می کنند، بنابراین بی احترامی به خبرنگار بی احترامی به خرد جمعی است. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم در پاسخ به مطالبه خبرنگاران برای برخورد قاطع وزارت ارشاد با این نوع اهانت ها گفت: اهانت و توهین توسط هر انسانی که باشد پذیرفتنی نیست، حالا اگر آن فرد مسئولیتی هم داشته باشد بارش سنگین تر است، علاوه بر این از افرادی که در حوزه فرهنگی مسئولیت دارند انتظارات بیشتری وجود دارد. از طرفی، یک مسئول فرهنگی که در جوار بارگاه رضوی  فعالیت کند مسئولیتش مضاعف می شود، بنابراین کاملا مشخص است که توهین به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. خدادی با تاکید بر ضرورت حفظ حرمت اصحاب رسانه از سوی مسئولان ادامه داد : فعالان رسانه ای هم باید عذرخواهی را به حساب قبول یک اشتباه و ان شاءا... تکرارنکردن آن بگذارند و با کرامت با این اتفاق برخورد کنند.

۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۶:۲۱
تعداد بازدید : ۳۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید